Përditësimet Më të Reja mbi Veprimtari

Portali Mesues per Shqiperine 2016-2017

Postuar më

Zbulime

www

Pas shume mesazhesh qe na kane ardhur ne emailin tone te kontaktit kemi zbuluar se c’ndodh me te vertete prapa dyerve te DAR-eve me mesuesit e Portalit Mesues per Shqiperine.

Emerimet e paligjshme behen ne sy te ketyre mesuesve ne menyre shume transparente. Edhe pse deshmitare te ketij horrori atyre u thuhet se nuk ka vende pune edhe nese ata jane ne vendet e para ne konkurs.

Te bindur qe s’ka prokuror,media apo deputet qe mund tua skuqe faqen ketyre drejtoreshave, mesuesit e portalit s’kane rruge tjeter vecse te rrine e te shohin se si behet pazar me vendet e punes qe u takojne atyre, por qe i gezojne njerez qe nje Zot e di se kush jane.

Pasi binden opinionin publik qe Portali Mesues per Shqiperine puneson me te miret, cdo Drejtori Arsimore ne vend ka lene ne mes te 4 rrugeve masivisht edhe ata qe ishin punesuar…

Shihni postimin origjinal 347 fjalë më tepër

Advertisements

Ndjej Mall Per Ty

Postuar më

indexMë erdhi ta puth, ta shtrëngoj, ta dashuroj, ta ndiej në çdo detaj dhe në çdo mënyrë të mundshme. Nuk mund të rrija indiferent. Askush nuk mundet. Jo përballë një sfide të tillë. Jo përballë saj. Një vrull i madh vlon brenda meje. Ngjizet me shpejtësi dhe shpërthen.
I them vetes: “Ndal!”
Është e kotë. Një vrull i ri merr hov përsëri. Kësaj here ngjizet edhe më shpejt. Dhe përsëri shpërthen. Dhe përsëri, dhe përsëri, deri sa gjithçka ndahet copë e grimë. Shemben të gjitha muret. Një dhembje therëse ma përshkon gjithë shpirtin. Dhembje e trazuar me një lumturi dehëse. Po e ndiej. Dëshira po e synon lirinë. Jam i pafuqishëm. Nuk mund ta ndal. Nuk dua ta ndal.
E shoh veten të ndarë në dysh. Një njeri tjetër, një përfytyrim nga ëndrrat e zjarrta, po udhëheq brenda meje. Sado që mendja, ajo pak që ka ngelur nga unë, dikton kujdes, dora vazhdon të Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »

Mos Prit.!

Postuar më

Life-Is-About-Moments-Dont-Wait-For-Them-Create-ThemMos prit të mbarosh universitetin,
të dashurohesh,
të gjesh një punë,
të martohesh,të kesh femijë,ta shohësh veten të sistemuar,
të humbësh ato dhjetë kilogramë,
që të vijë darka e të premtes apo mëngjesi i së shtunës.
Nuk ka moment më të mirë se ky për të qene i/e lumtur.
Lumturia është nje rrugëtim,jo një destinacion.
Puno sikur të mos kesh nevojë për para,.. Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »

Historia e Shqiperis

Postuar më Përditësuar më

Shqipëria e sotme, njihej në lashtësi me emrin Iliria, fjalë e cila e ka bazën nga termi “ilir” pasi në atë kohë vendi i lulëzonte nga taksat e ulëta dhe cmimet e lira. Jo vetëm kaq, por banorët e saj, ilirët shquheshin për natyrë jo komplekse, pra ishin të lirë. Tipari kryesor ishte mjekra, pasi ilirët si tip nuk e rruanin fare atë. Thuhet se ekziston edhe një kuptim i dytë i fjalës “ilir” që mendohet se vjen nga skraparishtja e lashtë dhe ka kuptimin “integrim”.

Shumë kohë më vonë, nga pasioni për aeronautikën dhe fluturimin, ilirët filluan ta quanin njëri-tjetrin me emra shpendësh jo-thundrakë dhe filluan të flisnin gjuhët e tyre. Pëllumbat flisnin pëllumbisht ose drej- tonin seanca kuvendi, skifterët flisnin skifterisht ose komentatonin ndeshje futbolli, ndërsa shqiponjat fli-snin vetëm shqip dhe për pasojë nuk merreshin vesh. Pikërisht ky lloji i fundit, shqiponjat dominuan më shumë dhe u përhap në të gjithë vendin, madje zunë vend pa leje, edhe në flamur… Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »

Në fillim ishte Fjala…!

Postuar më

Me duar te lidhura pas qafes, ngrita koken larte dhe syte menjehere me vajten tek fotografia jote qe ndodhet e varur ne mure qe prej dites, kur ma dhurove mua kete fotografi qe ta mbaja si kujtim nga ti. Ashtu me sy te fiksuar ne brendesine e asaj fotoje, mendja nisi fluturimin e saj te pakontrolluar, per te rikthyer ne kujtese lumturine e atyre neteve te paharruara, qe kaloja dikur me ty! Teksa veshtroja tiparet e tua te bukura ne ate foto, zemra e plagosur i shtonte akoma edhe me shume rrahjet e saj dhe kerkonte qe te te kishte prane me c’do kusht! Mire, por per fat te keq, kjo ishte nje deshire e paplotesueshme, pasi ti u largove nga une , pa me dhene asnje shpjegim! Isha e gatsheme te jepja c’do gje te shtrenjte qe i perkiste jetes sime, vetem qe te me ktheheshe ti perseri dhe te me shuaje flaken e atij zjarri te madh qe po me pervelonte ne shpirte! E pangopur nga veshtrimi i asaj fotografie ne mure, nga komedina e vogel perkrah krevatit, nxorra nje album te madh,… Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »

Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te

Postuar më Përditësuar më

A mund te kthehen mendimet per dike ne terheqje dhe ndjenja per te edhe pse ne fillim nuk ke qene fare i/e interesuar per te??

Martini e shihte cdo dite Saren ne shkolle, por deri atehere ai kurre nuk kishte menduar per te ne nje menyre romantike. Por nje dite, nje shoku i tij me emrin Beni i thote se deri tani asnje djale nuk ka arritur te dale per kafe me Saren, sepse ajo eshte nje vajze shume arrogante. Ne kte pike egoja e Martinit e motivon vete ate qe te marre persiper sfiden me kte vajze, dhe vendos qe ta takoje ate edhe pse nuk ishte i interesuar per te.

Martini filloje te perdorte menyrat e tij per ti bere pershtypje Sares dhe keshtu filloi ta takonte ate vazhdimisht. Nje dite Martini ishte duke pritur qe ajo ti afrohej dhe ti fliste, supozohej qe ai e kishte bere shpesh kete dhe tani ishte radha e saj qe te bente njehere te njejten gje. Mirepo Sara nuk iu afrua fare ti fliste Martinit ate dite dhe kjo e merziti shume ate.

Ai filloi te rikujtonte cdo gje qe kishte kaluar me te per te gjetur se ku kishte gabuar dhe pse ajo nuk iu afrua ti fliste. Ndersa oret kalonin njera mbas tjetres Martini filloi te mendone akoma me shume per te.

Pas kesaj dite u be pothuajse e pamundur per Martinin qe te mos e fliste per Saren kur ishte me shoket e tij, ose te pakten ta permendte ate. Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »

KOSOVËS NËNË

Postuar më

Të puthë dheun tënd
Një i mërguar i largët
Nga një skëterrë, me emrin mërgim
Dhe sonte në mendime
Fotot e ëmbla të jetës fluturojnë
Sonte diçka shpirtin ma trazon
Dëshira të të shoh nuk më lë të qetë
Dhe jo-nuk mundem as për të fjetë
Sonte duart e mia po luajnë një lojë të quditshme
Po kthehen nga ti-Kosovë… Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »