KOSOVËS NËNË

Të puthë dheun tënd
Një i mërguar i largët
Nga një skëterrë, me emrin mërgim
Dhe sonte në mendime
Fotot e ëmbla të jetës fluturojnë
Sonte diçka shpirtin ma trazon
Dëshira të të shoh nuk më lë të qetë
Dhe jo-nuk mundem as për të fjetë
Sonte duart e mia po luajnë një lojë të quditshme
Po kthehen nga ti-Kosovë…
Dhe nuk është si më parë
Edhe natyra është tërbuar
Sikurse shpirti im I gjorë
Po!Po!, nesër do të vij
Unë dhe shumë të tjerë
Të mos mbetesh nënë e mjerë
Gjaku, dheu, malli i amshuar
Na shtynë që të vijmë
Që të mbjellim dashurinë
Të të sjellim ty lirinë
Që të zhveshim nga teshë e zezë
Të të bëjmë kopsht n`pranverë

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s