Deshirat e Mia

Postuar më

Siç dihet çdo njeri ka dëshira. Një prej tyre jam edhe unë. Por kur bëhet fjalë vetëm për dëshirat e mia ato janë si një pikë e vogël në universin e pafundë në krahasim me dëshirat e të gjithëve, edhe pse neve nuk na duket ashtu! Shpesh herë duke shfletuar mendjen gjej kujtime të bukura, të paharruara që kam dëshirë ti përsëris edhe sot. Por nuk është çasti i duhur për arsyje të ndryshme. Megjithatë unë mendoj se dëshirat mund të realizohen për veç atyre që mund të quhen “dëshira mbi natyrore”. Nese mendoni se koha ka ndryshuar dhe tani nuk mund të realizoni dëshirat tuaja atëherë gaboheni, sepse koha nuk ndryshon por të vetmin që ndryshojmë jemi ne njerzit.
Të shkruaj për dëshirat e mia nuk besoj se dikujt do ti bëjë shumë përshtypje. Por megjithatë do të shkruaj. Por së pari duhet të faliminderohem se jam mirë me shëndet kjo do të ishte një dëshirë shumë e madhe po mos ta kishim. Pra duhet të jemi faliminderues. Falë zotit po jetojmë në një kohë kur liria e barazimi është në nivel dhe mund të vrapojmë pas dëshirave tona. Po të shkruaja një listë me dëshirat e mia nuk do të ishte aq interesante. Kjo është arsyeja pse unë tani nuk do të shkruaj vetëm për ato që dua por edhe për ato që kam. Dëshira që ka gjdo njeri mes tyre dhe unë është dashuria. Të ofrojmë dashuri dhe të marrim dashuri. Kështu deshi edhe zoti kur krijoi Adamin dhe Evën. Ata dy donin njëri tjetrin ndryshe nuk do të egzistonte njerzimi. Dashuria është njëra ndër pikat më të ndjeshme të shpirtit tonë.

Fillimisht dëshiroj të kem dashuri për të ofruar dhe të më ofrojnë dashuri. Dashuria nga familja, shoqëria apo edhe dashuria mes dy personave janë pika të vlershme që duhet ti kushtojmë shumë rëndësi. E bukura jetë e imja do që të plotësohen të gjitha dëshirat. Por si për gjdo gjë edhe për këtë duhet punë. Një dëshirë e fortë e imja që më vje nga pika më e thellë e shpirtit tim është paqja mes njerzve. Një gjë shumë e rëndësishme të jetojmë në harmoni. Me këtë dua të them se nuk i dua luftrat, krimet, trafikimet e qenjeve njerzore apo diqka të këtij lloji edhe pse rrethanat janë ndryshe. Unë nuk mendoj se ka njerëz të këqijnë por mendoj se arsyeja e vetme e këtyre që i përmenda më lart është se ata ndoshta nuk kan provuar të bëjnë mirë dhe bëjnë të kundërtën. Vullneti dhe forca e bëjnë dëshirën që të realizohet. Dua të them se duhet të mendojmë të mos rrimë kot sepse gjdo sekond edhe ky tani që po shkruaj ka vlerë.

Me një fjalë të mos humbim kohën ti ndjekim dëshirat dhe ëndrrat tona të vrapojmë pas tyre sepse është shumë e dhimbshme të flasën me heshtjen me vetëvetën tënde për atë që dëshiron ta kesh por nuk e ke. Shpesh herë natën duke shikuar lakuriqsinë e natës dhe qiellin e hapur mendoj se duhet të veprojmë shpejt për të realizuar dëshirat tona sepse nuk do të ketë gjithmonë kohë. Këtë e bëj në krahasim të një ylli në qiell ashtu siç duket nga toka me gjithë galaktikën. Pra dëshirat tona janë një vetëm një grimcë krahasuar me ato të të gjithëve, dhe mendoj se nuk është aq e vështirë ti realizojmë kur kemi vullnet dhe forcë. Tërë këtë që e thash e përshkruaj vetëm me një fjali: Koha nuk të pret që ti të realizosh dëshirat tuaja, prandaj duhet të vraposh drejt tyre sa më parë sepse koha ikën dhe nuk kthehet më kurre.

32 mendime mbi “Deshirat e Mia

  rafis ameti tha:
  Dhjetor 7, 2011 te 3:38 pm

  aha shu e bukur edhe un kam qejf ce kta deshira tem plotesohen

   visi5 u përgjigj:
   Prill 8, 2012 te 10:47 am

   pse jo…ndoshta nje dit mund te te plotesohen..;) asnjeher nuk esht shum von..:)

   ........... tha:
   Dhjetor 7, 2012 te 9:00 pm

   Skom koment amo i pershendes te gjith ju duaaaaaaaaa

    visi5 u përgjigj:
    Maj 28, 2013 te 8:02 pm

    edhe ne ju duamm 🙂

   ZANA KUKELI tha:
   Korrik 24, 2014 te 12:08 pm

   EDHE MU

  tiktak tha:
  Shkurt 28, 2012 te 5:36 am

  sh sh e bkr…….

  Ardita Raqi tha:
  Mars 27, 2012 te 1:01 pm

  shum e mir
  em keni ndihmu se e kam pasur kete ese
  thank you very much ❤

   visi5 u përgjigj:
   Prill 8, 2012 te 10:16 am

   flm ju qe jeni pjes i ketij blogu…;)

    driartosmanaj tha:
    Maj 23, 2012 te 3:46 pm

    flm shummm me ki ndimu shum e kam pasut ket tem ThAnk You vErY MuCh

    visi5 u përgjigj:
    Maj 30, 2012 te 9:11 am

    flm ti qe je pjes e ketij blogu 😉

    swit123456 tha:
    Dhjetor 4, 2013 te 10:28 pm

    a munet me tregu dikush cilat jane nen qeshtjet e kesaj eseje

    klevis360 u përgjigj:
    Mars 21, 2014 te 2:33 pm

    po patjeter

   dona tha:
   Janar 8, 2013 te 9:35 pm

   shum bukur

  Al Fred Vasa tha:
  Maj 27, 2012 te 5:21 pm

  shume te bukura te gjitha flm

   visi5 u përgjigj:
   Maj 30, 2012 te 9:12 am

   flm ju qe jeni pjes e ketij blogu 😉

  dona_berisha.1@hotmail.com tha:
  Tetor 9, 2012 te 3:45 pm

  Shum E Bukur

  Josefa tha:
  Tetor 18, 2012 te 1:59 pm

  This is really interesting, You are an overly professional blogger.
  I’ve joined your feed and sit up for looking for more of your excellent post. Additionally, I have shared your site in my social networks

  Josefa

   visi5 u përgjigj:
   Tetor 31, 2012 te 6:40 pm

   Thank You…;) and Welcome

  besarta tha:
  Janar 15, 2013 te 11:18 am

  ooo poo qekjo qka du edhe une hehe shumme shumme e mire!!

  Denisa tha:
  Mars 14, 2013 te 6:57 pm

  Sh ese e bkr

  anti snoring tha:
  Maj 28, 2013 te 6:29 pm

  What a information of un-ambiguity and preserveness
  of valuable experience regarding unpredicted emotions.

  buy ageless male tha:
  Maj 29, 2013 te 10:43 am

  Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!

  Very helpful info specially the last part 🙂 I care for such
  information a lot. I was looking for this particular info for a very long time.

  Thank you and good luck.

  hop over to here tha:
  Korrik 6, 2013 te 10:31 am

  No matter if some one searches for his required thing, so he/she
  wishes to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

  Libi tha:
  Nëntor 2, 2013 te 10:13 am

  Kjo ngjaka shume
  Me esen time

  Libi tha:
  Nëntor 3, 2013 te 5:05 pm

  Ke mendjen si timen ti :p

  ahmet kukaj tha:
  Janar 8, 2014 te 12:50 pm

  shum bukur ke shkruajtur te lumt

  Eti tha:
  Maj 26, 2014 te 4:09 pm

  Me pelqen temaa a mund me ndihmonii

   klevis360 u përgjigj:
   Qershor 22, 2014 te 1:57 pm

   po, me se mund t’iu ndihmoj?

    ZANA KUKELI tha:
    Korrik 24, 2014 te 12:07 pm

    DUKE ME PLOTOSUAR NJE DESIR…….
    TE KEM NI GUR MAGJIK..

    klevis360 u përgjigj:
    Korrik 27, 2014 te 2:44 pm

    ne cfare kuptimi?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s