Thenie

Atdheut nuk I shërbejnë të gjithë në të njëjtën, por secili bën atë që e di e ç’I ka dhënë natyra.
Jeta pa punë është një pleqëri e parakohshme.
Nuk mjafton vetëm dija, duhet edhe ta përdorësh atë. Nuk mjafton të duash diçka, duhet edhe të veprosh.
Burri dhe gruaja janë si dy nota, pa të cilat telat e shpirtit njerëzor nuk e japin akordin e rregullt dhe të plotë.
Gruaja e marrë pa dashuri është si rroba e marrë hua.
Frikacaket vdesin shume herë para vdekjes se tyre,trimat e provojne vdekjen vetëm njëherë.
Njih vlerën e pesë gjërave para pesë gjërave të tjera:
-të rinisë para se të plakesh;
-të shëndetit para se të smuresh;
-të pasurisë para se të varfërohesh;
-të kohës së lirë para se të të grumbullohen punët;
-të jetës para se të të vijë vdekja.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s